Latest Movie :

Czy da się uniknąć odpowiedzialności karno skarbowej?

Głównym celem istnienia Kodeksu karno skarbowego są przepisy nakłaniające do uiszczania należności publicznoprawnych przez podatników. Organy podatkowe powinny więc dążyć nie do nałożenia kary, a do wyegzekwowania od danego podatnika należności państwowej czy samorządowej. Dlatego też w przepisach dotyczących kar za przestępstwa czy wykroczenia skarbowe ujęto pewne zachowania jakie mogą pozwolić podatnikom uniknąć kary.

Korekta deklaracji

Najczęściej praktykowanym rozwiązaniem pozwalającym na naprawienie popełnionych błędów jest złożenie przez podatnika korekty deklaracji.
“Art. 16a. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r. nr 41, poz. 214, z późn. zm.), korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.”
Polecamy
W celu uniknięcia kary nie wystarczy więc złożenie samej korekty. Należy podać jej przyczynę i uiścić zaległą należność często wraz z odsetkami za zwłokę (jeżeli nie przekraczają kwoty 6,60 zł nie ma obowiązku ich opłacania). Pomimo tego że nakłada się na podatnika obowiązek opłacenia odsetek to i tak kara jest mniejsza niż w przypadku gdyby czyn został uznany za przestępstwo czy wykroczenie skarbowe.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy podatnik jest w toku postępowania podatkowego lub podlega kontroli podatkowej jego uprawnienia do korygowania deklaracji podatkowych ulegają zawieszeniu. 

Czynny żal art. 16 K.K.S.

W przypadku dopuszczenia się zawinionych przez samych podatników nieprawidłowości w kwestiach podatkowych mogą liczyć również na instytucję czynnego żalu. Przywilej taki nadaje sam Kodeks karny skarbowy:
“Art. 16. § 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.”
Gdy więc przedsiębiorca nie złoży informacji podatkowej w ustawowym terminie przepisy zezwalają mu powołanie na instytucję czynnego żalu, która jeżeli zaległa należność zostanie uiszczona pozwoli uniknąć kary.
Share this article :

Prześlij komentarz

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. Blog o biznesie - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger