Latest Movie :

Które z dokumentów księgowych należy drukować?

Samodzielne prowadzenie księgowości przez małych i średnich przedsiębiorców to stosunkowo często wybierane rozwiązanie. Decydując się na taką formę, warto zwrócić uwagę na narzędzia, które są w tym celu wykorzystywane - obecnie jest to najczęściej oprogramowanie komputerowe. O ile jednak w zakresie wyboru metody organy skarbowe nie nakładają żadnych ograniczeń, to już w przypadku przechowywania dokumentacji trzeba dostosować się do ustaw i rozporządzeń.

Jakie dokumenty musi posiadać firma?

Podstawowym dokumentem księgowym w większości przedsiębiorstw małego i średniego szczebla jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Nieco rzadziej, ale też dość powszechnie można spotkać się z ewidencją przychodów, prowadzoną w przedsiębiorstwach rozliczających się na zasadach ryczałtu.
Obok głównej ewidencji przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT muszą prowadzić także rejestry zakupu oraz sprzedaży VAT. Co miesiąc bądź co kwartał należy także generować deklaracje VAT, składane następnie do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Polecamy
drukarki fiskalne
Ponadto w firmach można spotkać ewidencję środków trwałych oraz ewidencję wyposażenia, ewidencję przebiegu pojazdów, a w przypadku prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych - ewidencję sprzedaży przy zwolnieniu z kasy albo raporty z kasy, kiedy jest ona w firmie używana.
Obok ewidencji przedsiębiorca w swojej dokumentacji musi przechowywać też najbardziej podstawowe dokumenty kosztowe i sprzedażowe. Najczęściej są to faktury i rachunki, nieco rzadziej można spotkać się z biletami i paragonami. Wśród dokumentów generowanych wewnątrz firmy często można znaleźć także dowody wewnętrzne.
Podsumowując, jak dużą ilość dokumentów należy posiadać, nasuwa się pytanie, czy wszystkie muszą być przechowywane w formie papierowej? Jest to istotna kwestia, ponieważ rozbudowana księgowość wymaga nie tylko sporo miejsca do archiwizacji, ale generuje też duże koszty podczas drukowania wszystkich stworzonych w wersji elektronicznej dokumentów.
Share this article :

Prześlij komentarz

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. Blog o biznesie - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger