Latest Movie :

Co może być wkładem do spółki komandytowej?

Aby założyć spółkę komandytową, musi znaleźć się choć jeden komplementariusz, odpowiadający za jej zobowiązania bez ograniczeń, oraz choć jeden komandytariusz, który jest odpowiedzialny za spółkę wyłącznie do wysokości sumy komandytowej. Ponadto, do stworzenia spółki konieczne jest także wniesienie do niej wkładu.
Wkłady do spółki można podzielić na trzy grupy: bezwarunkowe, warunkowe i niedopuszczalne.

Polecamy : kasy fiskalne


Wkładami bezwarunkowymi określa się takie aporty, które mogą zostać wniesione zarówno przez komandytariusza, jak i komplementariusza. Mogą one przybrać postać pieniężną lub niepieniężną, natomiast koniecznie muszą być możliwe do wyceny.
Druga grupa wkładów, zwana warunkowymi, dotyczy wyłącznie komplementariuszy. Do tej grupy zaliczane są zobowiązania do wykonania pracy na rzecz spółki, zobowiązania do świadczenia na rzecz spółki oraz wynagrodzenia za usługi świadczone przy powstaniu spółki. Co ważne, komandytariusz, który pokrył sumę komandytową aportami bezwarunkowymi, może wnieść do spółki także wkłady warunkowe.
Natomiast wkładami niedopuszczalnymi określa się wkład komandytariusza w postaci jego udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub też akcji w spółce akcyjnej, jeżeli komplementariuszem jest ta spółka z o.o. lub akcyjna, zaś komandytariusz jest wspólnikiem tej spółki.
Share this article :

Prześlij komentarz

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. Blog o biznesie - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger